FAQ

W chuście kółkowej możemy nosić od pierwszych chwil życia dziecka, kiedy tylko poczujemy się na siłach po porodzie. Warto ten czynnik postawić na pierwszym miejscu, bo choć chęci mogą być wielkie to czasami ciało potrzebuje więcej czasu na spokojny powrót do pełni sił.

Ilość czasu w chuście to bardzo indywidualna sprawa. Nie ma ścisłych wytycznych mówiących o konkretnej ilości godzin jakie dziecko może spędzić w chuście. Najlepszym wyznacznikiem jest samo dziecko. To ono informuje nas kiedy chce zmienić pozycje, przejść w stan czuwania i obserwacji świata. Na pewno ważna jest różnorodność. Łóżko, mata, chusta – każde z tych miejsc jest ważne i spełnia swoją funkcje w rozwoju dziecka.

Koniec noszenia to również sprawa indywidualna. Wagowo chusty przeznaczone są dla dzieci do 15kg ale to dzieci decydują kiedy kończą noszenie. Czasami roczniaki tak cenią swoją niezależność ruchową, że nie ma mowy już o noszeniu, a czasami 3 latki w drodze do przedszkola z radością skorzystają z chusty jako idealnego transportu dla swoich zmęczonych nóżek.

Na pewno warto próbować zaczynając od przyjrzenia się momentom w których do tej pory próbowaliśmy zamotać dziecko. Może było to w pośpiechu tuż przed wyjściem, może dziecko było głodne albo niewyspane? Pierwsze próby dobrze jest zacząć kiedy dziecko właśnie się obudziło i nie jest jeszcze głodne. U noworodka bliskość mamy może spowodować natychmiastową chęć jedzenia, więc warto wtedy nakarmić trochę odczekać i dopiero wtedy spróbować zamotać w chustę.

Jak najbardziej! Po to między innymi są chusty 🙂 Nie służą one tylko do tego, aby mieć dwie wolne ręce, czy dojść gdzieś gdzie wózkiem się nie da, ale właśnie po to aby tulić i aby dziecko zasypiając słyszało nasze bicie serca tak jak przez 9 miesięcy ciąży.

Len to wytrzymały materiał, ale żeby służył nam jak najdłużej warto pamiętać o kilku zasadach:
– chusty pierzemy w temperaturze 30 stopni, na programie delikatnym
– nie używamy płynów bądź proszków z optycznymi wybielaczem
– chust nie suszymy w suszarce mechanicznej
– podczas prania warto osłonić kółka aby nie obijały się o pralkę. Idealnie sprawdzają się tutaj skarpetki 🙂
– prasujemy na najwyższym programie przeznaczonym do lnu, bądź bawełny

Zobacz jak dbać o len!

Nie słyszałyśmy nigdy o takim przypadku, ponieważ len jest tkaniną antybakteryjną i antyalergiczną wykonaną z naturalnego, ekologicznego surowca. Nasz len posiada certyfikaty i jest jak najbardziej bezpieczny dla dzieci. Więcej na ten temat możesz przeczytaj w zakładce – dlaczego len.

Tak! Len to najbardziej ekologiczny materiał. W procesie produkcji przetwarzana jest cała roślina, nic się nie marnuje, a zużycie wody jakie temu towarzyszy jest znacznie mniejsze niż przy produkcji bawełny. Więcej na ten temat przeczytasz w zakładce – dlaczego len.

Jeśli wiemy, że to chwilowe niezadowolenie to można odwrócić uwagę dziecka od wiązania chusty. Jeśli to nasze początki to warto odczekać aż dziecko będzie w pełni zrelaksowane, najedzone, wyspane i wtedy ponownie spróbować.

Jak najbardziej! Nie ma pory roku, która byłaby nieodpowiednia do noszenia dziecka. Może poza kosmicznymi upałami kiedy każdy marzy tylko o tym, aby nikt go nie dotykał 🙂

W chuście kółkowej można nosić na plecach, ale wymaga to większej wprawy w noszeniu, bądź współpracy z dzieckiem.

Przy prawidłowo zawiązanej chuście kółkowej nie ma możliwości aby dziecko wypadło. Dobrze dociągnięty materiał idealnie „przykleja” do nas dziecko, a kółka sprawiają, że raz dociągnięta chusta pozostaje w niezmienionej pozycji, aż do wyjęcia dziecka.

Nie polecamy wykonywania takiej czynności samemu. Nasze chusty są testowane, nici mają certyfikaty i jesteśmy pewne, że nic się z chustą nie wydarzy. Jeśli marzysz o innym kolorze kółek – napisz do nas, a na pewno coś razem wymyślimy 🙂

Polecamy obejrzeć nasze tutoriale na stronie Jak nosić chustę, bądź na Instagramie.

Pielęgnacja chust

Aby chusta służyła nam jak najdłużej zalecamy:

Pranie chusty w temperaturze

30 stopni, na programie delikatnym

Używanie płynów do prania bez optycznych wybielaczy

Suszenie naturalne bez użycia suszarki mechanicznej

Prasowanie po wysuszeniu
(len kocha prasowanie)